7. Aktiivi kuluttajakansalainen urbaanissa ympäristössä




Työryhmän avaus ja osallistujien esittely

Camilla Hjelm: Gösta Stenman och Stenmans konstsalong i Helsingfors på 1910–20-talen

Kari Hyttinen: Palveluympäristö muutoksessa – esimerkkinä kauppakeskukset

Jenni Väliniemi: Kuluttajakansalaiset urbaania asumista kehittämässä

Leena Savisalo: The Role of Consumer in Developing and Activating the Rural Landscape

Katri Koistinen & Minna Lammi: Ihanteellinen elinympäristö – kenen vastuulla toiveiden ja tarpeiden toteuttaminen on?




Tämän päivän yhteiskunta on monessa suhteessa synonyymi kulutusyhteiskunnalle. Jälkimodernissa maailmassamme meitä puhutellaan yhä useammin kansalaisen sijaan kuluttajana. Nykyään puhutaankin usein kuluttajakansalaisista, jotka ovat aktiivisia ja usein kriittisiäkin. Globaalissa digitaaliajassa kansalaisuus ei rajoitu yhteiskunnallisiin liikkeisiin  poliittiseen ja yhteiskunnalliseen toimintaan kansalaisyhteiskunnassa. Me voimme olla myös kuluttaja-, kulttuuri- tai viestijäkansalaisia. Viestijäkansalaisuus on tietyllä tavalla tullut  häiritsemään kulutuksen valintoja ja yhteisöllistä kansalaisuutta. Kulutusyhteiskuntaa on helppo kyseenalaistaa etenkin digitaalisessa mediassa.

Kuluttajakaupunkilaisuus pitää tavallaan sisällään kaikki edellä mainitut kansalaisuudet. Urbaani ympäristö tarjoaa useita mahdollisuuksia ottaa osaa, viestiä ja vaikuttaa. Tavaratalot ja ostoskeskukset ovat paitsi kulutuksen pyhättöjä, myös kulttuurisen ja yhteiskunnallisen kommunikoinnin kannalta merkittäviä tiloja. Perinteisen kadulla mielenosoittamisen sijaan on mahdollista esimerkiksi järjestää kulutusta kritisoivia performansseja kauppakeskuksissa tai turmella mainoksia.

Voidaan perustellusti kysyä, voiko kuluttamalla oikeasti vaikuttaa, mihin asioihin ja miten. Onko kuluttajilla valta ja vastuu kulutusyhteiskunnan tuottamista ongelmista? Pitääkö kuluttajia voimaannuttaa ja jos niin miten? Millaisia kykyjä kuluttaja tarvitsee voidakseen vaikuttaa? Onko kuluttajaliike ajan tasalla globaalissa digitaalikulttuurissa? Minkälaisia vaikutusmahdollisuuksia kaupunkiympäristö tarjoaa kulutuskritiikille?

Työryhmään toivotaan esitelmiä, joissa kuluttamista, kuluttajuutta ja vaikuttamista urbaanissa ympäristössä tarkastellaan erilaisista näkökulmista, erilaisista teoreettisista lähtökohdista ja eri aikakausina.

Puheenjohtajat: Katri Koistinen, Kuluttajatutkimuskeskus etunimi.sukunimi@ncrc.fi ja Jukka Kortti, Helsingin yliopisto, Yhteiskuntahistoria etunimi.sukunimi@helsinki.fi



YHTEYDENOTTO       COPYRIGHT