OHJELMA / PROGRAM 

Lataa itsellesi ohjelma sekä sessioiden ja papereiden abstraktit / Downoad the program and session descriptions: Ohjelma ja sessiokuvaukset (pdf)

 

Torstai / Thursday 3.5.2018

9:15 Ilmoittautuminen aukeaa Tieteiden talolla / Registration opens (Kirkkokatu 6)

10:00 – 10:15  Konferenssin avaus / Opening words, Sali 104/Hall 104 

Silja Laine, Suomen Kaupunkitutkimuksen Seura

10:15 – 11:15 Kutsuvierasluento / Keynote address, Sali 104/Hall 104 

Christian Schmid, ETH Zürich. Planetary urbanisation and Henri Lefebvre’s theory of the production of space. Puheenjohtajana Mervi Ilmonen, Yhdyskuntasuunnittelun seura.

11:15 – 11:30 Tauko / Break

11:30 – 12:30 Kutsuvierasluento / Keynote address, Sali 104/Hall 104 

Carola Hein, TU Delft. Oil Spaces: The Global Petroleumscape in the Rotterdam/The Hague area. Puheenjohtajana Hazel Salminen, Tulevaisuuden tutkimuksen seura.

12:30 – 13:30 Lounas / Lunch (omakustanne/own expense) 

13:30 – 15:00 Työryhmäsessio I / Session I

1. Vaihtoehtoiset elämät – Kaupunginosat toiminnan alustoina I, Matti Lipponen & Eino Rantala Huone/Room 405

2. Kaupungin kehittäminen tutkimuksen ja opetuksen kenttänä I, Terhi Ainiala & Hanna Mattila  Huone/Room 312

3. Emansipatorisia murtumia säännellyssä kaupunkitilassa I, Maiju Loukola ja Ari Hirvonen Huone/Room 208

4. Augmenting Urban Design Through XR Technology, Maria Schewenius & Päivi Keränen Sali/Hall104

5. In-Between Practices: Innovating Cities in the Age of Fear I, Tuula Teräväinen & Alexandra Stupar Huone/Room 313

6. Round table: From Theory to Practice, Mervi Ilmonen & Sampo Villanen Huone/Room 401

7. Kestävää kaupunkikehitystä jäljittämässä I, Jarkko Rasinkangas & Pekka Kettunen Huone/Room 404

8. Kaupunkidemokratia, sosiaalinen media ja digitalisaatio, Matti Autio Huone/Room 309

15:00 – 15:30 Kahvi / Coffee

15:30 – 17:00 Työryhmäsessio II / Session II

1. Vaihtoehtoiset elämät – Kaupunginosat toiminnan alustoina II, Matti Lipponen & Eino Rantala Huone/Room 405

2. Kaupungin kehittäminen tutkimuksen ja opetuksen kenttänä II, Terhi Ainiala & Hanna Mattila Huone/Room 312

3. Emansipatorisia murtumia säännellyssä kaupunkitilassa II, Maiju Loukola ja Ari Hirvonen Huone/Room 208

4. City-Regional Planning and Territorial politics, Vesa Kanninen & Sami Moisio Huone/Room 309

5. In-Between Practices: Innovating Cities in the Age of Fear II, Tuula Teräväinen & Alexandra Stupar Huone/Room 401

6. Kestävää kaupunkikehitystä jäljittämässä II, Jarkko Rasinkangas & Pekka Kettunen Huone/Room 313

7. Measures of urban sustainability – environmental, social and economic I, Emma Terämä & Mari Vaattovaara Huone/Room 404

17:00 – 18:00 Versuksen vapaamuotoinen Leikkisä kaupunki -keskustelutilaisuus Thirsty Scholar pubissa, Noora Pyyry & Lauri Jäntti, yhteislähtö klo 17:00 Tieteiden talolta / Participatory discussion event at Thirsty Scholar pub, start from the conference venue at 17:00

18:00– Iltatilaisuus / Evening program, Urbarium (Porthania, Yliopistonkatu 3)

Avaus / Opening wordsSilja Laine ja Salla Jokela, Suomen Kaupunkitutkimuksen Seura.

Vuoden kaupunkikirjoituksen palkitseminen / Publishing the winner of the best Urban Studies Article of the YearPalkinnon julkistaa raadin puheenjohtaja Aura Kivilaakso, Suomen Kaupunkitutkimuksen seura 

Kaupunkitutkimusinstituutin esittäytyminen / Urban Studies Institute presents Mari Vaattovaara, kaupunkimaantieteen professori

21:00- Jatkot, Zetor / After party at Zetor, (Mannerheimintie 3-5)

 

Perjantai / Friday 4.5.2018

9:30 – 11:00 Työryhmäsessio III / Sessions III

1. Kaupungin kehittäminen tutkimuksen ja opetuksen kenttänä III, Terhi Ainiala & Hanna Mattila Huone/Room 208

2. Emansipatorisia murtumia säännellyssä kaupunkitilassa III, Maiju Loukola & Ari Hirvonen Huone/Room 405

3. Dancing in the Dark: 24h City and the Night-Time Economy, Giacomo Bottà & Mika Hyötyläinen Huone/Room 309

4. Measures of urban sustainability – environmental, social and economic II, Emma Terämä & Mari Vaattovaara Huone/Room 404

5. Kenen kaupunkien kulttuuriperintö?, Aura Kivilaakso & Tanja Vahtikari Huone/Room 312

6. Round Table: Self-Organisation Challenging Institutional Planning, Maija Faehnle, Annuska Rantanen Huone/Room 313

11:00 – 11:30 Kahvi / Coffee

11:30 – 12:30  Vuoden kaupunkikirjoituspalkitun esitelmä / Urban Article of the Year, Sali 104/Hall 104 

12:30 – 13:30 Lounas / Lunch (omakustanne/own expense)

13:30 – 14:30 Kutsuvierasluento / Keynote address, Sali 104/Hall 104 

Maunu Häyrynen, maisemantutkimuksen professori, Turun yliopisto. Vaihtoehtoagenda vai valtakoneiston jatke: mihin kulttuurisuunnittelua tarvitaan? Puheenjohtajana Salla Jokela, Suomen Kaupunkitutkimuksen Seura.

14:30 – 15:00 Päivien päätössanat / Concluding words, Sali 104/Hall 104